Přeladění společné televizní antény pro příjem DVB-T2


Do 14 dnů dojde k přeladění společné televizní antény pro příjem DVB-T2.

Dne 30. září 2018 bude v regionálním multiplexu ukončeno vysílání programů ČT 1 HD, ČT 2 HD, ČT Sport HD a ČT Déčko/ČT art. Poté bude možné tyto programy v HD kvalitě přijímat pouze v novém televizním standardu DVB-T2 v přechodové síti 11 na kanále 26 nebo ve standardu DVB-T v multiplexu 1 ve standardním rozlišení obrazu.


Následují informace od p. Chodory, který bude přeladění společné televizní antény provádět:

Změna systému televizního vysílání

V současné době byl spuštěn postupný přechod ze současného digitálního pozemního vysílání DVB-T na nový systém DVB-T2/HEVC.

Co to pro všechny uživatele znamená?

Všechna stávající zařízení (televize nebo set-top boxy), které jsou schopny přijímat současný DVB-T, nebudou schopné přijímat signál v DVB-T2. Tuto větu berte doslovně! Platí to vždy. I když máte novější zařízení, které podporuje kódování MPEG 4, Full-HD rozlišení a podobné technologie, pokud výslovně není v návodu uvedena podpora DVB-T2 a zároveň HEVC/H.265, tak zařízení nebude schopno přijímat toto vysílání.

V takovém případě je nutné pořídit nový set-top-box nebo vyměnit televizi. Aby toho nebylo málo, tak Vaší televizi nestačí jen DVB-T2 tuner. Vaše televize musí umět kombinaci DVB-T2/H.265, HEVC. Co to znamená? DVB-T2 říká, že signál bude šířen podle nového standardu a televize ho tím pádem bude umět zachytit. HEVC (nebo též H.265) je obrazový formát v kterém budou programy kódovány do digitální podoby. Takže televize s DVB-T2 bez podpory HEVC/H.265 Vám bude k ničemu, protože sice kanál naladíte, ale obraz neuvidíte.

A celý tento proces by měl být završen přibližně v r. 2019-2020, kdy dojde k celoplošnému vypnutí současného vysílání  DVB-T

První kroky, které je nutné udělat, je upravit technicky možnost příjmu tohoto nového systému na společné televizní anténě (STA).

Proto v průběhu srpna dojde v rozvodu STA k rozšíření možnosti příjmu signálu v novém systému DVB-T2 a to tak, že stávající dablované kanály, budou přeladěny a nahrazeny kanály 24, 26 a 28, kde bude možné naladit všechny programy ČT HD, NOVA, Prima atd. ale pouze již v novém formátu DVB-T2. Tím budete mít všichni možnost zjistit, zda Vaše současné zařízení (televize nebo set-top box) umí přijímat tento nový systém. Pokud ano, můžete být v klidu, pokud však vysílání neuvidíte, připravte se na koupi zařízení nového.

Postupně pak bude docházet k přeladění všech dalších kanálů tak, aby před završením celého procesu přechodu na nový vysílací systém DVB-T2/HEVC, jsme byli všichni schopni přijímat nový systém vysílání. Protože je to technicky i časově velmi náročné, budete postupně o jednotlivých krocích včas informováni